رابطه شیر مادر وهوش کودکان

 

نوزاد

 

تغذیه با شیر مادر عامل افزایش هوش کودکان

 

یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت: تحقیقات ثابت کرده است که هوش کودکانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند هشت درصد بیشتر از هوش کودکانی است که از شیر خشک تغدیه شده اند.

 

فرید ایمان زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر به بیماری های عفونی دچار می شوند اما کودکانی که از شیر خشک تغذیه کرده اند بیشتر در معرض عفونت قرار گرفته و شدت بیماری آن ها نیز بیشتر است.

 

وی اضافه کرد: همچنین در شیر مادر مواد دفاعی قوی وجود دارد که در هیچ شیر خشکی که تا کنون در دنیا تولید شده، چنین ماده دفاعی وجود ندارد.

ایمان زاده اضافه کرد: ارتباط عاطفی کودکانی که از شیر مادر تغذیه کرده اند با خانواده بهتر از کودکانی است که شیر خشک مصرف کرده اند.

 

وی گفت: مصرف شیرخشک در نوزادان، درد دل و کولیک را تشدید می کند.'کولیک' به معنای اسپاسم یا گرفتگی دردناک عضلات است اما علت گریه نوزادان دردی است که در ناحیه روده یا شکم کودک احساس می شود هر چند روده نوزادان مبتلا به کولیک سالم به نظر می رسد.

 

ایمان زاده ادامه داد: کولیک گریه غیرقابل کنترل و مداوم نوزاد است که ظاهرا سالم است و خیلی خوب هم تغذیه می شود.

وی گفت: کولیک به رویدادی اشاره دارد که با گریه های مکرر و معمولا روزانه همراه است و ظاهرا با درد شکمی ارتباط دارد.

 

این فوق تخصص گوارش کودکان گفت: این حمله معمولا ناگهانی آغاز می شود و اغلب پس از شیر خوردن رخ می دهد و گریه کودک، بلند و مداوم است.

ایمان زاده اضافه کرد: در چنین شرایطی شکم کودک گاهی اوقات ورم کرده و برآمده می شود، پاها به نوبت خم و کشیده می شوند، پاهای کودک اغلب سرد و دست ها گره شده است.

 

ایمان زاده افزود: والدین باید از خوراندن شیر خشک به کودکانی که دچار کولیک هستند، جلوگیری کرده و در صورتی که بنا به دلایلی مادر نمی تواند شیر خود را به نوزاد بخوراند، باید شیر های خشک سویا دار به نوزاد خوراند.

 

منبع:جهان بانو

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه