علت کم وزنی نوزادان چیست؟با نوزاد کم وزن و مشکلات آن چه کنیم؟

بچه هایی که 3 هفته یا ببیشتر، قبل از پایان 38 هفته کامل حاملگی متولد می شوند یا وزن آن ها کمتر از 2500 گرم است، چند سالی است که زودرس نامیده می شوند.

وزن طبیعی نوزاد از ۲۵۰۰تا ۴۰۰۰گرم در نظر گرفته می شود که به طور متوسط وزن نوزادان طبیعی و با وزن مناسب در ایران از ۳۲۰۰تا ۳۶۰۰گرم است. با این تفاسیر، نوزادان با وزن تولد بیشتر از ۴۰۰۰گرم بزرگ نامیده می شوند.

علت کم وزنی نوزادان و نوزاد کم وزن

چنانچه وزن نوزاد پس از تولد کمتر از ۲۵۰۰گرم باشد، نوزاد با وزن کم هنگام تولد (L.B.W) نامیده می شود. در ایران تولد نوزادان L.B.Wعامل اصلی مرگ و میر دوران نوزادی (I.M.R) محسوب می شود.

تحقیقات نشان می دهند که بچه های زودرس در معرض مشکلات متعددی قرار دارند. وزن هنگام تولد بهترین پیش بین برای بقا و رشد سالم بچه است.
بیماری مکرر، بی توجهی، بیش فعالی، تاخیر در رشد زبان، نمرات کم در آزمون هوش، نارسایی هایی در یادگیری تحصیلی و مشکلات هیجانی و رفتاری، برخی از مشکلاتی هستند که در طول کودکی و نوجوانی ادامه یافته و به بزرگسالی گسترش می یابند.

تقریبا از هر 13 بچه آمریکایی 1 نفر و از هر 18 بچه کانادایی 1 نفر کم وزن به دنیا می آیند. گرچه این مشکل می تواند به طور غیر منتظره روی دهد ولی میزان آن در بین زنان فقر زده، از جمله بسیاری از مادران اقلیت قومی و نوجوان بالاتر است.

این مادران به احتمال بیشتری دچار سوء تغذیه بوده و در معرض سایر تاثیرات محیطی زان بخش قرار داشته اند. به علاوه، آن ها اغلب تحت مراقبت پیش از تولد مناسب قرار نداشته اند.

 

علت کم وزنی نوزادان و نوزاد کم وزن

 

عوارض کم ‌وزنی

مسائل عمده در نوزادان کم‌ وزن، مشکلات تنفسی با علل و صور مختلف حاد و مزمن است. افت قند خون ، افت کلسیم، کم ‌خونی ، زردی، نرسیدن اکسیژن به مغز، افت دمای بدن، ش��نس عفونت ‌ها و شانس زیاد خونریزی‌ ها در این نوزادان از مشکلات اصلی‌ هستند که بسته به علت کم‌ وزنی، نارسی یا اختلالات رشد داخل رحمی متفاوت است.

مثلا معمولا میزان رشد پس از تولد در نوزادان کم‌ وزن، به سن حاملگی، بیماری‌ های همراه، دریافت کالری کافی و بیماری ‌های تکرار شونده به عوامل محیطی و ارثی بستگی دارد

 

علت کم وزنی نوزادان و نوزاد کم وزن

 

تغذیه کودکان کم وزن هنگام تولد

کودکان LBW بطور خاص در معرض خطر عفونت بوده و بیشتر از نوزادان بزرگتر نیاز به تغذیه باشیر مادر دارند.اما متاسفانه این گروه از نوزادان را بیشتر از کودکان دیگر با شیر مصنوعی تغذیه می کنند.

بسیاری از این کودکان می توانند بدون مشکل از پستان مادر تغذیه شوند.نوزادان نارس ممکن است ابتدا مشکلاتی درمکیدن موثر داشته باشند ولی می توان آنها را باشیر مادر بوسیله فنجان یا لوله تغذیه کرد و به برقراری تغذیه کامل آنها از پستان مادر کمک نمود.حتی اگر مادری می تواند فقط چند سی سی آغوزش را بدوشد همین مقدار کم برای نوزادش بسیار ارزشمند است.

 

علت کم وزنی نوزادان و نوزاد کم وزن

 

پیشگیری

میتوان شناخت علل مختلف در ارتباط با کم ‌وزنی نوزاد همچون بیماری ‌های مادر، مشکلات ژنتیکی و مشکلات مامایی را از عوامل موثر در پیشگیری از به دنیا آمدن نوزاد کم‌ وزن ذکر کرده و همچنین: می توان با آموزش عمومی به مادر، مراقبت‌‌ های دوران بارداری، واکسن زدن به زنان باردار و بالا بردن دفاع بدن، آموزش صحیح رفتار باروری و بهبود وضعیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، نوزادی با وزن ایده‌آل به دنیا آورد.

 

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرم

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه