قرار دادن نوزاد روی شکمروی شکم قرار دادن نوزاد یا (Tummy Time)
در این حالت، نوزادتان را روی شکم قرار می‎دهید تا درحالی‎که خودتان نیز بر او نظارت دارید، بازی کند. از آنجا که نوزادتان برای جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) به پشت می‎خوابد، نیاز دارد مدت زمانی از ساعات بیداری‎اش را برای رشد ذهنی و فیزیکی روی شکم بگذراند.

مزایا
وقتی نوزادتان روی شکم قرار دارد، سرش را بلند می‎کند و همین امر ماهیچه‎های گردن و ماهیچه‎های بالایی پشت او را تقویت می‎کند. توانایی حرکت سر، خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می‎دهد، زیرا او را قادر می‎سازد که سر خود را از هر چیزی که جلوی نفس او را گرفته، دور کند. ماهیچه‎های قوی همچنین به نوزادتان اجازه می‎دهد بغلتد، بنشیند و بخزد.
بازی روی شکم به نوزادتان دیدگاه دیگری از زندگی نیز می‎دهد. نوزادان باید یاد بگیرند که چگونه زمانی که بی‎حرکت هستند سرشان را نگه دارند. آن‎ها همچنین باید قادر باشند سرشان را در پاسخ به آنچه که در اطراف‎شان رخ می‎دهد بچرخانند و همین‎طور باید قادر باشند هنگامی که حرکت می‎کنند سرشان را ثابت و بی‎حرکت نگاه دارند.
قرارگیری نوزاد روی شکم برای مدت زمانی از روز به گرد باقی ماندن سر نوزاد کمک می‎کند و از به‎وجود آمدن نقاط صاف در پشت سر- به دلیل خوابیدن نوزاد به پشت - جلوگیری می‎کند.

چه زمانی شروع کنید؟
قرار دادن نوزاد روی شکم برای بازی، می‎تواند درست پس از تولد یا از زمانی که نوزاد 1 ماه سن دارد شروع شود.
برای چند هفته اول ممکن است بخواهید زمان قرارگیری روی شکم را به تأخیر بیندازید تا بند ناف نوزاد بیفتد.
با این حال به محض این‎که نوزادتان احساس راحتی کرد می‎توانید در زمان بیداری او را برای بازی روی شکم قرار دهید.
ممکن است از دیدن این اتفاق شگفت زده شوید که حتی یک نوزاد تازه متولد شده می‎تواند سرش را از سمتی به سمت دیگر بچرخاند.
توجه داشته باشید: هرگز اجازه ندهید نوزاد روی شکم خوابش ببرد، زیرا حتی یک بار خوابیدن روی شکم نیز می‎تواند خطر سندرم ناگهانی مرگ نوزاد را افزایش دهد. هنگامی که نوزادتان را در هنگام هشیاری و بیداری روی شکم قرار می‎دهید، همیشه او را روی یک سطح صاف و نرم قرار دهید (سطحی که در عین نرم بودن فرو نرود) و هر گونه اسباب بازی نرم و بزرگ، بالش یا پتو را که می‎توانند راه نفس کشیدن او را سد کنند از اطرافش بردارید.

قرار دادن نوزاد روی شکم باید چند بار در روز و به چه مدت باشد؟
برخی از متخصصان اطفال توصیه می‎کنند نوزاد را چند بار در روز (هنگامی که کامل بیدار و هشیار است) و هر بار 5 تا 10 دقیقه روی شکم قرار دهید. برخی می‎گویند نباید در مورد تعداد و زمان نگران باشید، در این روش زمان معین و خاصی تعیین نشده است.
ما سفارش می‎کنیم دست کم یکبار در روز نوزاد را روی شکم قرار دهید. و طول زمان قرارگیری او روی شکمش باید تا زمانی باشد که او آن را می‎پذیرد، حال این زمان چه 15 ثانیه باشد و چه 15 دقیقه. زمانی که نوزاد گریه یا بیقراری می‎کند، وقت آن‎است که او را از روی شکم بردارید.
برخی از نوزادان در ابتدا در برابر قرارگیری روی شکم مقاومت می‎کنند، زیرا هنوز کنترل خوبی ندارند و برای‎شان سخت است سرشان را بالا نگه دارند. اما هرقدر نوزادتان تمرین بیشتری داشته باشد، به این‎کار بیشتر علاقه‎مند خواهد شد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه