چگونه با نوزاد بازی کنیم ؟

بازی با نوزاد

با آویزان کردن اشیائی جالب بالای گهوارۀ نوزاد، قوای حسی او را تقویت کنید. این اشیاء بهترین اسباب‌بازی‌ها برای این سن هستند.

نوزاد 2 هفته‌ای من، در طول روز بیدار و هوشیار است. مدام مطالبی دربارۀ اهمیت بازی با نوزادان می‌شنوم. چگونه می‌شود با نوزاد بازی کرد؟

پاسخ کارشناس

هر چند نوزاد تازه به دنیا آمده نمی‌تواند اسباب‌بازی‌ها را در دستش بگیرد یا در بازی شرکت کند، اما حتی کم سن‌ترین نوزادان نیز اگر در طول زمانی که بیدار هستند با پرستاران خود تعاملی نداشته باشند، حوصله‌شان سر می‌رود. با این همه اجازه ندهید استرسی که دربارۀ تحریک رشد مغز نوزادتان دارید، برای هر دقیقه و هر لحظه‌ای که او بیدار اما تنها است، در شما احساس عذاب وجدان به وجود آورد. اگر آرام و خرسند است، بدین معنی است که بی‌حوصله نیست و احساس تنهایی نمی‌کند. در واقع اگر با یک جغجغه یا خواندن آواز، سریعاً به سراغش بروید، زمانی را که نیاز به استراحت و خیره شدن دارد، بر هم خواهید زد. او احتیاج دارد که در آرامش، تمامی محرک‌های جدیدی که او را بمباران می‌کنند، پردازش کند.

البته هر چه بیشتر او را در آغوش بگیرید، با او صحبت کنید و بخندید، بهتر است. علاوه بر آن، ۳ راه اصلی برای تحریک مغز نوزادتان وجود دارد. نخست، بپذیرید که همراهی بزرگسالان بهترین سرگرمی اوست و راه‌های مختلفی برای فراهم نمودن آن بیابید. گهواره یا صندلی فنری او را نزدیک مرکز کارهای خانه قرار دهید و از همه بخواهید سری به او بزنند و گپ کوتاهی با او داشته باشند. همچنین هنگامی که مطالعه می‌کنید یا تلویزیون تماشا می‌کنید، نوزادتان را در کنار خود قرار دهید و خودتان را عادت بدهید در حالی که در خانه قدم می‌زنید، با او صحبت کنید.

دوم، این را بدانید که در آغوش گرفتن او برایش بسیار خوب است. وقتی که او را در آغوش گرفته‌اید، ریتم حرکات شما برای او مثل رقص و ماساژ است و مناظری که در حین قدم زدنِ شما در باغ و خیابان می‌بیند، به اندازۀ تماشای فیلم برایش جذابیت دارد. بنابراین یک قلاب یا بند مخصوص حمل نوزاد که هم برای شما راحت باشد و هم سر او را خوب نگه دارد، تهیه کنید. با استفاده از این بند‌ها علاوه بر اینکه زاویۀ دید خوبی برای نوزاد فراهم می‌کنید، خودتان نیز می‌توانید با دست آزاد، کارهای سادۀ خانه مانند خرید را انجام دهید. همین که توانست خودش سرش را نگه دارد (معمولا حدود ۳ یا ۴ ماهگی)، گهگاهی جای او را در وسیلۀ مخصوص حمل عوض کنید، به طوری که پشتش به شما و سرش به جلو باشد تا بتواند اطرافش را به خوبی ببیند.

و سرانجام، چیزهای مختلف بسیاری را در دایرۀ دید او قرار دهید. برای انجام این کار خیلی ساده می‌توانید جای گهواره یا صندلی فنری او را عوض کنید و از یک نقطۀ جالب به مکان جالب دیگری ببرید. او در ابتدا نمی‌تواند جزئیات چیزهایی که در فاصلۀ بیش از ۳۰ سانتیمتری او قرار دارند را ببیند، اما به هر حال از رقص ظریف سایه‌هایی که از میان پرده روی دیوار افتاده‌اند، و از شکل‌ها و رنگ‌های مختلف گل، خانه، یا درخت و بوته‌ای که بیرون قرار دارند، لذت می‌برد.

اشیاء جالبی که می‌تواند از نزدیک ببیند، بهترین «اسباب‌بازی‌ها» برای این سن هستند. خودتان را به عروسک‌های متحرک بالای تخت و اسباب‌بازی‌های گهواره‌ای محدود نکنید. اکثر نوزادان نقش و نگارهای سیاه و سفید را خیلی دوست دارند. امروزه در بازار، کارت‌ها و کتاب‌های تخته‌ای مخصوص نوزادان با این تضاد رنگ‌های شدید موجود می‌باشند. سعی کنید کارت‌ها را بین تشک و نردۀ گهواره او قرار دهید و یا آن‌ها را مقابل او به دیوار بچسبانید. به علاوه اسباب‌بازی‌های آویز متحرکی را تهیه کنید که برای مشاهده از زیر طراحی شده باشند (به عبارت دیگر او بتواند آن‌ها را به راحتی ببیند نه شما!). اشیاء جالبی را به آن‌ها اضافه کنید و یا آن‌ها را از سقف آویزان کنید. اگر این اشیاء را به طور مرتب بچرخانید، نوزادتان چیزهای جدیدی برای تماشا خواهد داشت. به علاوه با این کار، قوای حسی او، حتی زمانی که شما آن‌جا نیستید تا با او حرف بزنید یا بازی کنید، تحریک خواهد شد.

توصیه متخصص:

برای تقویت مهارت شنوایی نوزاد می‌توان از جغجغه استفاده نمود. با آویزهای رنگی اسباب بازی بالای تخت نوزاد می‌توان به تقویت حس بینایی وی کمک کرد؛ علاوه بر این به سرگرم ساختن وی نیز کمک خواهد کرد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه