برای اینکه بفهمین هدفتون چیه و به کجا می خواین برین، اینکه ببینین در سال گذشته چه جایگاهی داشتین و کجا بودین بهتون کمک می کنه. ” کریس گیلبیو” نویسنده نیویورک تایمز به اینکه هر سال از زندگیتون رو مرور کنین، تاکید می کنه. او ابتدا در این مورد در سال ۲۰۰۸ مقاله ای نوشت.

با بررسی سال گذشته شروع کنین
برای اینکه بفهمین هدفتون چیه و به کجا می خواین برین، اینکه ببینین در سال گذشته چه جایگاهی داشتین و کجا بودین بهتون کمک می کنه. ” کریس گیلبیو” نویسنده نیویورک تایمز به اینکه هر سال از زندگیتون رو مرور کنین، تاکید می کنه. او ابتدا در این مورد در سال ۲۰۰۸ مقاله ای نوشت. او در ابتدا این کار رو با یه خودکار، دفتر یادداشت و دو سوال ضروری شروع کرد: سالی که گذشت چه کارهایی خوب پیش رفت؟ چه کارهایی بد به نتیجه رسید؟ زمان بذارین و موفقیت های خودتون رو جشن بگیرین. مردم به سختی روی مسائل منفی تمرکز می کنن اما ممکنه سورپرایز بشین وقتی ببینین در سال گذشته چه کارهایی انجام دادین.

تصمیماتتون رو به مرحله عمل در بیارین
اغلب مردم به عملی کردن تصمیماتشون فکر نمی کنن و در این مورد برنامه ریزی نمی کنن اما این کار بسیار ضروریه. گفتن این موضوع که میخواین به هدفی در زندگی برسین و برای اون هیچ تلاشی نکنین، مطمئنا هیچ وقت شما رو به هدفتون نزدیک نمیکنه. زندگی با همه ی مشکلات و سختی هاش راه خودشو پیدا می کنه. برای سال ۲۰۱۵ سه یا چهار هدف اصلیتون رو با جزئیاتش و اینکه برای رسیدن به اون اهداف باید چه کارایی انجام بدین رو روی کاغذ بنویسین. تا جایی که می‌تونین به جزئیات بیشتری بپردازین و اطمینان حاصل کنین که امکان سنجش و ارزیابی هر مرحله به صورت دقیق وجود داره. مثلاً اگه هدف‌تون اینکه تا آخر سال ۲۰۱۵ یه کتاب بنویسین، لیست‌تون باید این‌طوری باشه: “نوشتن ۵۰۰ لغت متن در هر روز” نه فقط “بیشتر نوشتن”. اینکه پیش خودتون برنامه ریزی کنین که مثلا روزی ۱۰۰۰۰ قدم راه برین خیلی بهتر از اینه که بگین سال آینده قصد دارین بیشتر ورزش کنین.

چگونه سال ۲۰۱۵ را به یک سال عالی تبدیل کنیم؟

 

برای طرحتون برنامه ریزی کنین
اگه دقیقا برای هر مرحله از کارتون طبق تقویم برنامه ریزی نکنین، هیچ وقت به هدفتون نزدیک نمی شین. یک بار که برای کارهایی که باید انجام بدین و اتفاقاتی که باید رخ بده برنامه ریزی کنین، زمان عملی شدن دقیقش براتون مشخص می شه. اگه به طور معمول از تقویم دیجیتال برای کارهاتون استفاده می کنین، در این مورد خاص از تقویم کاغذی استفاده کنین. ما معمولا زمان انجام کارها رو پیش بینی می کنیم، ا��ا نوشتن اون ها روی کاغذ کمک میکنه پیش بینی ما دقیق تر بشه.

عادتهای لازم برای رسیدن به هدفتون رو بهبود بدین
تغییر رفتار ما با تغییر عادت هامون شروع می شه. علاوه بر این برای ترسیم هدف ها و راه های رسیدن به اون باید عادت هاتون رو مشخص کنین. عادت ها، رفتارهای کوچیکی هستن که ما به طور خودکار و بدون هیچ تفکری انجام میدیم. مطالعات نشون میده که نیروی اراده منبعی محدوده. برای موفق شدن در رسیدن به هدفتون لازم نیست که انگیزه قوی و نیروی اراده قوی داشته باشین. اگه میخواین رفتاری رو در خودتون تغییر بدین، هدفتون رو به عادت های کوچیک روزانه تقسیم کنین، سپس سعی کنین اون ها رو توی زندگیتون اجرا کنین. به این ترتیب نیازی نیست که انرژی زیادی برای اجرای اون ها بذارین.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه